Trubice na polici u paradajz umaku
Ovih dana je šuma oživela i puna je gljiva crnih trubača, naučnog naziva Craterellus cornucopioides. Jučer sam sa prijateljima bio do šume, poveli su me kako bi mi pokazali neke jako popularne gljivarske terene na Kraljevom vrhu. Kada kažem jako popularne to stvarno i mislim, jer gde hod smo pokušali ući u šumu na ulazu je stajalo po barem 5-6 automobila.
Šuma je bila prepuna berača sa kojima smo se sretali, pozdravljali i zagleđivali jedni drugima u korpe. Kada ulazim u šumu ja pomislim, moja mantra je da na mene u šumi čekaju moje gljive i njih neće niko drugi pronaći sem mene. Tako je i bilo pronašli smo dosta crnih trubača a svako je pronašao svog vrganja. OK, jedna naša koleginica je pronašla svojih 4 komada!
Uz put noseći svoje korpe zadovoljni šetnjom srećemo jednu koleginicu gljivarku i nakon kraće priče ona kaže videla sam ja trubice tamo dole niže, pokazujući nam rukama pravac, ali ih ja ne berem jer muž neće da ih jede. Kaže ne sviđa mu se to što se čorbica oboji u crno pa mu se to ne sviđa, pozdravi nas i odosmo svako svojim putem. Nakon ovog sustreta celim putem smo se međusobno šalili kako treba biti oprezan kada ti suprug ili supruga sprema jela od gljiva jer svašta se tu može dogoditi!
I tako stigoh kući i dok sam čisto, a bilo je poprilično gljiva za čišćenje razmišljah o susretu i priči o trubačima i kako su različiti razlozi zbog kojih lh ljudi ne sakupljanju, a gljiva je izvrsnog ukusa. Veće količine je dobro osušiti, samleti pa koristiti kao začin za razne čorbe! Tako sam i ja napravio veći deo sam stavio da se suše, a manju sam količinu odvojio za ručak koji ću sutra spremati, a to će biti jedno odlično i jako ukusno jelo.
potrebne namirnice
- Dve dobre šake gljiva crnih trubača,
- 3 - 4 krompira srednje velikih,
- 1 glavica luka,
- Par čena belog luka,
- Bibera, soli,
- par kašika maslinovog ulja...
- Malo sušenog paradajza kojeg namočite u toplu vodu.
- 0,5 l seckanog paradajza,
- Par čena belog luka,
- svežeg bosiljka sitno naseckanog,
- Začini: soli, bibera, malo ljute mlevene paprike, origana za jednu kašičicu i nekoliko celih listova bosiljka, jedna kašika maslinovog ulja
1. korak
Prvo krompire oljuštite i stavite ih u posoljenu vodu onako cele da se kuvaju, otprilike 20-tak munuta, probajte ga viljuškom, treba biti pomalo tvrd, ali da ga možete probosti, da je na pola skuvan. Izvaditi ga iz vode kada je skuvan na pola, pa ga preseći na polovine i pažljivo svaku polovinu malo izdubite. Vodu i ovaj deo koji ste izdubili od krompira ne bacajte, zatrebaće tokom dalje pripreme.
U jedan tiganj na malo ulja upržite luka da se zastakli, dodajte gljive, belog luka i sve začinite. Gljive dinstajte samo da povenu, jako kratko 3 do 5 minuta i dodajte na kraju paradajiz koji se namakao.
2. korak
Nakon 5 minuta kada su gljive gotove izvadite ih u neku činiju a višak vode koji nije ispario ostavite u tiganj te nalijte u njega paradajz i belog luka i onaj deo sitnog krompira koji ste izdubili.
Umak dinstajte uz dodavanje malo vode u kojoj se kuvao krompir, po potrebi. U toj vodi ima skroba pa će umak biti kremastiji. Dodajte u umak i malo vode u kojoj ste namakali sušeni paradajz i ostale začine. Probajte umak i u koliko je previše kiseo dodajte mu malo šećera koji će ublažiti kiselost i istaći će ukus umaka. Kada je umak spreman možete ga naliti u neki sud u kojem ćete sve zapeći u rerni, ja sam to napravio u zemljanoj posudi.
3. korak
Znači prvo umak u posudi, pa krompir isečen na pola i izdubljen, pa gljive preko krompira i sve u zagrejanu rernu na 200 stepeni na 20 minuta da se zapeče! U koliko vam je krompir manje skuvan onda ćete možda duže peći u rerni. Cele listove bosiljka iskoristite za dekoraciju na prilikom služenja ovog prefinog jela. Uživajte u ovom prekrasnom jelu a možete se i malo potruditi pa sebi pronaći ove lepe i ukusne gljive...