Garnirano šumsko pile
Danas sam se čuo sa majkom i tokom razgovora sam joj preporučio kako da spremi bukovače. Oni koji me poznaju najčešće mi se obrate za pomoć kada su gljive u pitanju, kako ih i na koji način pripremiti. Tako je bilo i danas, samo što me je za savet tražila majka. To je kompliment, zar ne? , kada ti savet zatraži ona ko te je odhranila i čiju hranu obožavaš!
Dok sam joj govorio o receptu i ja sam odlučio da nešto slično napravim. Tako je i nastao ovaj recept inspiriran današnjim razgovorom.
Obožavao sam mamin nedjeljni ručak, nazvala ga garnirani ručak. Spremila bi pileće šnicle, a prilog bi bio krompir pire, dinstani, zaprženi grašak i dinstana šargarepa sa belim lukom. Ovaj ručak sam obožavao, pun tanjir boja i ukusa, uz ovaj garnirani ručak je uvek poslužila njenu domaću pileću supu.
Tako da ću ja danas napraviti jednu moju verziju garniranog ručka! U zamrzivaču imam šnicle od gljive šumskog pileta, naučnog naziva Laetiporus sulphureus, koje obožavamo i odlično će se uklopiti u današnji recept.
U koliko i vi imate još nešto ovih gljiva u šteku u zamrzivaču evo odličnog recepta. A u koliko nemate šumsko pile onda možete nabaviti bukovače koje mogu poslužiti kao odlična zamena.
potrebni sastojci
prvi garnir:
- 250 g smrznutog graška,
- 1 glavica ljubičastog luka,
- 2 čena belog luka,
- 1 kašičica slatke, dimljene mlevene paprike, bibera, soli i malo ulja za dinstanje.
drugi garnir:
- oko 400 g šnicli od gljiva šumsko pile /ili bukovača/,
- 3 jaja,
- 6-8 kašika oštrog brašna
- 3-5 kukuruznog brašna
- 10-15 kašika prezli
preliv:
- 2 dl kisele pavlake,
- 1 kašika majoneza,
- 1 do 2 čena belog luka,
- 1 kiseli krastavac
- sol, biber...
- začini: sol, biber, malo ljute mlevene paprike, pola kašičice kurkume i ulja za prženje.
1. korak
Idemo garnir po garnir...
Prvo napravite preliv tako što u jednoj posudi izmešajte pavlaku i majonez, zatim dodajte izrendani beli luka i na sitne kockice /baš sitno naseckajte/ kiseli krastavac. Sve umešajte i ostavite da se hladi u frižideru do služenja.
Sledi drugi garnir, grašak. Glavicu ljubičastog luka iseckajte na kockice veličine graška i izdinstajte ga da omekani pa mu dodajte grašak i dinstajte ga da se skuva. Za ovo vam je potrebno do 10 tak minuta uz dodavanje malo vode, oko 1dl. I kada voda ispari dodati sitno naseckanog belog luka, soli, bibera i kašičicu dimljene mlevene paprike uz mešanje da se paprika uprži. Nakon par minuta dodati malo vode uz mešanje dinstajte još par minuta i odložite šerpicu sa graškom da sačeka pripremu sledećeg garnira.
2. korak
Gljive malo ocediti od vode koja je u njima nakon razmrzavanja. U jedan tanjir pomešajte oštro i kukuruzno brašno, u drugi prezle, a u treći umutite jaja sa navedenim začinima. I onda klasično pohovanje, gljive prvo u brašno uvaljate, pa u jaja i onda ih uvaljate u prezle i u tiganj sa zagrejanim uljem ispržite sa svih strana i odložite ih na kuhinjski papir da upije višak ulja.
Predlažem vam da napravite svu ovu pripremu za pohovanje jednom rukom, a druga vam onda ostaje čista i možete okretati šnicle u tiganju ili izvaditi one koje su ispržene. Kada ispohujete gljive sledi vam garniranje - serviranje jela...
3. korak
Nikad nisam pitao majku od kuda joj to ime garnirano. Pretpostavljam da je to zbog toga što se jelo sastoji iz više delova pa kada se složi, aranžira u tanjir za nju je to značilo garniranje i otuda ime koje sam i ja prihvatio i tako nazvao i ovo moje jelo!